دلایل-کار-نکردن-فن-لپ-تاپ-راهکارهای-رفع-آن

فهرست مطالب

لپ تاپ ها دستگاه های الکترونیکی کوچک و قابل حملی هستند که از قطعات الکتریکی مختلفی تشکیل شده اند. این قطعات در هنگام کار گرما تولید می کنند که اگر به درستی دفع نشود، می تواند باعث آسیب دیدن آن ها شود. فن لپ تاپ یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه است که وظیفه خنک کردن آن را بر عهده دارد. به همین واسطه کار نکردن فن لپ تاپ از جمله موضوعات رایج و قابل تاملی است در این مقاله به آن می‌پردازیم اصلی این مقاله است.

نقش فن لپ تاپ

فن لپ تاپ با گردش هوا در داخل دستگاه، گرمای تولید شده توسط قطعات الکترونیکی را به بیرون منتقل می کند. این کار باعث می شود که دمای دستگاه در حد مطلوبی حفظ شود و از آسیب دیدن قطعات آن جلوگیری شود.

انواع فن لپ تاپ

فن های لپ تاپ به دو نوع اصلی تقسیم می شوند:

 • فن پردازنده: این فن که معمولاً بزرگ تر از سایر فن های لپ تاپ است، وظیفه خنک کردن پردازنده را بر عهده دارد. پردازنده یکی از قطعات پرمصرف لپ تاپ است که گرمای زیادی تولید می کند.
 • فن پردازنده لپ تاپ
 • فن هیت سینک: این فن که معمولاً کوچک تر از فن پردازنده است، وظیفه خنک کردن هیت سینک را بر عهده دارد. هیت سینک قطعه ای است که گرمای تولید شده توسط پردازنده، کارت گرافیک و سایر قطعات الکترونیکی را جذب می کند.
 • فن هیت سینک لپ تاپ

مدل عملکرد فن لپ تاپ

فن های لپ تاپ معمولا از نوع جریان مستقیم (DC) هستند. این فن ها با دریافت برق مستقیم از مادربرد کار می کنند. سرعت چرخش فن توسط یک کنترل کننده الکترونیکی کنترل می شود. این کنترل کننده با توجه به دمای دستگاه، سرعت چرخش فن را تنظیم می کند.

بهترین فن لپ تاپ

بهترین فن لپ تاپ، فنیست که بتواند به طور موثر گرمای تولید شده توسط قطعات لپ تاپ را دفع کند. این فن همچنین باید از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشد تا بتواند عمر طولانی داشته باشد.

دلایل کار نکردن فن لپ تاپ

فن لپ تاپ ممکن است به دلایل مختلفی دچار خرابی شود. برخی از دلایل رایج کار نکردن فن لپ تاپ عبارتند از:

 • گرد و غبار: گرد و غبار می تواند مسیر جریان هوا را مسدود کند و باعث کاهش کارایی فن و کار نکردن فن لپ تاپ شود. در موارد شدید، گرد و غبار می تواند باعث خرابی فن شود.
 • پارگی یا شکستگی پره های فن: پره های فن از جنس پلاستیک یا فلز ساخته می شوند. در صورت ضربه یا فشار، پره های فن ممکن است دچار پارگی یا شکستگی شوند. این امر باعث کاهش کارایی یا کار نکردن فن لپ تاپ می شود.
 • سوختگی سیم کشی داخلی: سیم کشی داخلی فن ممکن است در اثر نوسانات برق یا اتصالی دچار سوختگی شود. این امر باعث کار نکردن فن لپ تاپ و خرابی آن می شود.
کار نکردن فن لپ تاپ

راهکارهای رفع خرابی فن لپ تاپ

با رعایت نکات زیر می توانید از خرابی فن لپ تاپ جلوگیری کنید:

 • لپ تاپ خود را روی سطوح صاف و تمیز قرار دهید. قرار دادن لپ تاپ روی سطوح ناصاف یا کثیف باعث ورود گرد و غبار به داخل دستگاه می شود.
 • از قرار دادن لپ تاپ در معرض گرد و غبار یا دود خودداری کنید. گرد و غبار و دود می توانند باعث تجمع گرد و غبار در داخل دستگاه شوند.
 • از قرار دادن لپ تاپ در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. نور مستقیم خورشید باعث گرم شدن بیش از حد لپ تاپ می شود.
 • به طور منظم فن لپ تاپ خود را تمیز کنید. گرد و غبار می تواند باعث کاهش کارایی یا خرابی فن شود. برای تمیز کردن فن لپ تاپ، می توانید از یک برس نرم یا هوای فشرده استفاده کنید.
 • از استفاده طولانی مدت از برنامه های سنگین و فشرده خودداری کنید. استفاده طولانی مدت از این برنامه ها باعث گرم شدن بیش از حد لپ تاپ می شود.
 • از پایه های خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید. پایه های خنک کننده با ایجاد جریان هوا در زیر لپ تاپ، به خنک شدن آن کمک می کنند.

تست عملکرد فن لپ تاپ

برای تست عملکرد فن لپ تاپ، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا، لپ تاپ خود را روشن کنید.
 2. سپس، یک برنامه سنگین و فشرده را مانند یک بازی یا نرم افزار ویرایش ویدیو اجرا کنید.
 3. پس از چند دقیقه، به صدای فن لپ تاپ گوش دهید.

اگر صدای فن لپ تاپ شما زیاد است یا صدای غیرعادی از آن می‌آید، ممکن است مشکلی در عملکرد فن وجود داشته باشد. در این صورت، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • لپ تاپ خود را روی یک سطح صاف و خنک قرار دهید. قرار دادن لپ تاپ روی سطوح ناصاف یا گرم باعث گرم شدن بیش از حد لپ تاپ و افزایش صدای فن می‌شود.
 • از استفاده طولانی مدت از برنامه های سنگین و فشرده خودداری کنید. استفاده طولانی مدت از این برنامه ها باعث گرم شدن بیش از حد لپ تاپ و افزایش صدای فن می‌شود.
 • از پایه های خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید. پایه های خنک کننده با ایجاد جریان هوا در زیر لپ تاپ، به خنک شدن آن کمک می‌کنند و می‌توانند صدای فن را نیز کاهش دهند.
 • فن لپ تاپ خود را به طور منظم تمیز کنید. تجمع گرد و غبار روی فن باعث کاهش کارایی آن و افزایش صدای آن می‌شود. برای تمیز کردن فن لپ تاپ، می‌توانید از یک برس نرم یا هوای فشرده استفاده کنید.

اگر با انجام این اقدامات همچنان صدای فن لپ تاپ شما زیاد است یا صدای غیرعادی از آن می‌آید، ممکن است مشکل از خود فن باشد. در این صورت، باید فن را تعویض کنید.

تست عملکرد فن لپ تاپ با استفاده از نرم افزار

علاوه بر روش بالا، می‌توانید از نرم افزارهای مخصوص برای تست عملکرد فن لپ تاپ استفاده کنید. برخی از این نرم افزارها عبارتند از:

 • SpeedFan
 • HWMonitor
 • Speccy

این نرم افزارها به شما کمک می‌کنند تا سرعت چرخش فن لپ تاپ خود را مشاهده و علل کار نکردن فن لپ تاپ را درک کنید. اگر سرعت چرخش فن لپ تاپ شما کم است یا در حالت عادی زیاد است، ممکن است مشکلی در عملکرد فن وجود داشته باشد.

جمع بندی

با مطالع این مقاله متوجه دلایل رایج کار نکردن فن لپ تاپ خواهید شد. پیشنهاد میکنیم با محض مشاهده یکی از این موارد. با متخصصین این قطعات مشور کنید. همکاران ما در مرکز تعمیر 724 آماده تعمیر انواع فن لپ تاپ و سایر مشکلات فنی در حوزه تعمیر لپ تاپ هستند.

How do you fix a laptop fan?

مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با تعمیر کار